78154

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 28. 11. 2016
Kvasící med Re:

"Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Zakoupila jsem med od včelaře. Všechen zkvasil, vytékal přes víčko, na povrchu vyplavalo nějaké "smetí", má nedobrou chuť.Prosím, co bylo příčinou. Skladovala jsem ho v temnu, při pokojové teplotě.Mohu zaslat i fotky tohoto medu. Děkuji Němčíková"
Příčina už byla uvedena.
Já jen poznamenám, že mezi dobrým medem, který nezkvasí a tím, který kvasí, je rozdíl jen pár procent obsahu vody v medu, ne kvalita medu. Jak už ale med kvasí, nepomůže ani pevné víko neprostupné pro vlhkost, pracující kvasinky si vlhkost vyrábí rozkladem cukrů obsažených v medu.
Náprava je: buďto vrátit nebo zpracovat.
Na zpracování obvykle stačí tu horní nejhorší část odebrat a zbytek rozpustit patřičně ve vodní lázni nebo opatrně v elektrické troubě s velmi dobrou regulací teploty při teplotě cca 40 - 50 st C. Med nějako dobu držet při takové teplotě, pořádně promíchat či přelévat ze sklenice do sklenice, ono se horní kvasící vrstva s vyšším obsahem vlhkosti smíchá z tou spodní, případně se i nějaká voda z medu odpaří a kvasinky nedostatkem vlhkosti zahynou nebo aspoň zastaví svou činnost.
Takový med potom běžně vydrží ve "špajzu" do jara nebo začátku léta, kdy se skladovací teplota zase zvýší nad 20 st C, potom se kvašení může zase rozjet, takže do té doby je třeba tento med spotřebovat.
Jinak nejlepší varianta je nakoupit med od známého včelaře v létě, právě vybraný ze včel a vytočený, takový čerstvý med si drží 2 - 4 týdny velmi dobrou chuť a vůni a doma sklenice určené na delší skladování na zimu prostě zamrazit v chladničce.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 69462


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu